تفاهمنامه کاهش قیمت تعرفه ها میان افغانستان و ازبکستان به امضاء رسید

Ali Muhsin
شنبه ۱۳۹۸/۱۲/۱۰ - ۹:۳۶
تفاهمنامه کاهش قیمت تعرفه ها میان افغانستان و ازبکستان به امضاء رسید

تفاهمنامه کاهش قیمت تعرفه ها میان افغانستان و ازبکستان به امضاء رسید

محمد یما شمس رئیس اداره خط آهن و سرپرست وزارت ترانسپورت جمهوری اسلامی افغانستان با آقای غنی اوف وزیر ترانسپورت جمهوری ازبکستان، ديدار نمود. طرفين روی افزایش حجم انتقالات و فراهم آوری تسهیلات لازم برای تجار و سرمايه گزاران دو كشور صحبت نموده و تفاهمنامه کاهش تعرفه ها اقلام صادراتی افغانستان از طریق کشور ازبکستان به بازار های منطقه و جهان به امضا رساند.

در این نشست طرفین بر همکاری های دوجانبه در بخش ترانسپورت تاکید نموده و آنرا فراهم کننده رشد اقتصاد، تجارت و ترانزیت برای هر دو کشور خواندند.

مطابق این تفاهمنامه قرار است برای اقلام صادراتی افغانستان از طریق خط آهن حیرتان - مزارشریف به ازبکستان ۳۰ الی ۵۰ فیصد قیمت تعرفه ها کاهش یابد و برای صادرات اقلام تجارتی افغانستان به آن کشور وان طريق به بازار هاي بين المللي توسط وسایط باربری، مبلغ ۵۰۰ دالر که ۱۰۰ دالر آن بخاطر عبور از پل حیرتان و همچنان ۴۰۰ دالر که بمنظور ارایه خدمات پرداخت میگردید منبعد اخذ نگردیده و معاف شد.

این کاهش هزینه ها حجم صادرات اقلام تجارتی افغانستان به کشور های آسیای میانه و مارکیت های بین المللی سهل تر ساخته و زمینه رشد تجارت و انکشاف را فراهم می‌سازد.

وزرات ترانسپورت ازبکستان از آغاز قریب الوقوع ترانزیت ذغال سنگ از طریق افغانستان به کشور پاکستان خبر داده و خواهان همکاری دولت افغانستان در این زمینه گردیدند. سرپرست وزرات ترانسپورت جمهوری اسلامی افغانستان در زمینه وعده همکاری همه جانبه نمود.

همچنان جلسه ی بمنظور ترانزیت ذغال سنگ از بکستان به پاکستان از طریق افغانستان با حضور نمایندگان بخش سکتور خصوصی ازبکستان نیز دایر گردیده و قرار است هشتصد هزار تن ذغال سنگ از ازبکستان به کشور پاکستان از طریق افغانستان در سال 2020 انتقال و ترانزیت گردد، در این نشست تفاهم شد تا جانب ازبکستان مقدار، زمان انتقال و مسیر ترانزیت ذغال سنگ را به کشور پاکستان تثبیت نموده و در اختیار وزارت ترانسپورت جمهوری اسلامی افغانستان قرار دهد تا مطابق آن تسهیلات لازم فراهم و ترانزیت ذغال سنگ از طرق افغانستان انجام شود.

قابل ذکر است که ترانزیت ذغال سنگ ازبکستان به پاکستان از طریق افغانستان برعلاوه اینکه زمینه افزایش عواید اداره خط آهن و ترانسپورت زمینی را فراهم می‌کند می‌تواند باعث اشتغال زایی برای هموطنان ما نیز باشد.

تازه ترین اخبار

یکشنبه ۱۳۹۹/۷/۶ - ۱۴:۵۱
Background image

محترم قدرت الله ذکی نامزد وزیر ‌و سرپرست وزارت ترانسپورت در سمینار آنلاین به مناسبت هفتادو یکمین سالگرد تاسیس جمهوری خلق چین اشتراک نموده و سخنرانی کرد.

در سیمنار آنلاین که به مناسبت هفتادو یکمین سالروز تاسیس جمهوری خلق چین، برگزار گردیده بوده ابتدا محترم ونگ یو، سفیر جمهوری خلق چین درافغانستان، متعاقباً جلالتماب محترم امرالله صالح. . .
شنبه ۱۳۹۹/۷/۵ - ۹:۳۲
Background image

دیدار محترم قدرت الله ذکی نامزد وزیر و سرپرست وزارت ترانسپورت با شماری از روسا و مسولین شرکت های سیاحتی.

نامزد وزیر و سرپرست وزارت ترانسپورت در دیدار که با شماری از روسا و مسولین شرکت های سیاحتی داشت پلان ها و برنامه های کاریشانرا، آوردن اصلاحات بنیادی در وزارت ترانسپورت و عرضه خدمات. . .
دوشنبه ۱۳۹۹/۶/۳۱ - ۸:۵۶
Background image

ملاقات سرپرست و نامزد وزیر وزارت ترانسپورت با رئیس عمومی هوانوردی ملکی .

محترم قدرت الله ذکی نامزد وزیر و سرپرست وزارت ترانسپورت، با محترم محمد قاسم وفایی زاده رئیس عمومی، معینان و روسای اداره هوانوردی ملکی افغانستان ملاقات نمود.
ابتدا آقای وفایی زاده. . .

BACK TO NEWS